Quantcast
Channel: Aneta Vidurová – Vozíčkář
Viewing all 177 articles
Browse latest View live

Časopis Vozíčkář končí. Po třiceti letech.

0
0

Voz04_2017

Tyto řádky se nepíšou snadno. Ani rozhodnutí přestat vydávat Vozíčkáře nebylo zrovna jednoduché. I když všechny okolnosti už dlouhou dobu mluvily pro tento krok, třicet let je třicet let, věrní čtenáři jsou věrní čtenáři, společenský přínos je společenský přínos.

Když na konci 80. let minulého století Vozíčkář vznikal, byla ve společnosti zcela jiná nálada. Byl hlad po informacích. Vozíčkáři a jinak postižení lidé se jako by „znovuzrodili“ ve společnosti, která o nich předtím nevěděla. Všechno bylo nové, hledaly se cesty, jak se zapojit do běžného života. V této době měl Vozíčkář víc než jen smysl, byla to zoufalá potřeba.

V devadesátých letech, v dobách „vozíčkářského obrození“, dosahoval náklad vozíčkáře závratných čísel. Víc jak deset tisíc odběratelů, šest čísel ročně, finanční i ideová podpora z mnoha míst. To byly časy, kdy se na cesty vedoucí k integraci skutečně vykročilo a lidé byli lační inspirace, motivace, návodů, rad a především informací.

Na konci prvního desetiletí nového milénia se Liga rozhodla přezkoumat, zda tisíce čísel, které posílá zdarma do domácností, lidé opravdu čtou, zda je Vozíčkář tak trochu i jejich periodikem. Pokles byl rapidní, ale stále se nacházely stovky lidí, kterým nebylo zatěžko jen poslat přeregistraci a dále fandit Vozíčkáři. Byli to spíše lidé starší, mladší ročníky si oblíbily elektronickou verzi a interaktivní sociální sítě.

 

Všechno zlé…

Teď v roce 2017 je situace zase jiná. Stačí se podívat na přátele, které mám kolem sebe, znám je osobně a jsou mi inspirací pro práci ve Vozíčkáři. Většina z těchto vozíčkářů časopis nečte, a to ani, obrazně řečeno, „pro moje krásný voči“. Všechny informace si vyhledají sami, používají sociální sítě, internet, dokonce se spíš než o věci pojící se se zdravotním postižením zajímají o jiné lidské aktivity. Je to vlastně dobře. Znamená to, že od devadesátých let společnost v integraci udělala výrazné pokroky. Umožnila lidem bydlet samostatně, cestovat, pracovat, mít rodiny či koníčky. A hendikep šel jakoby stranou.

Pak tu je ale celá řada lidí, kteří takové štěstí jako mí přátelé nemají. Jsou odkázaní na tištěné materiály, nebydlí ve městě, které je vozíčkářům nakloněno, jsou izolovaní a těžko hledají zdroje informací, natož pak inspirace či motivace. To jsou lidé, které mám hluboko v srdci a kvůli kterým mě mrzí, jak to celé dopadlo.

 

Proč to tak dopadlo?

V současnosti si časopis předplácí jen nepříliš mnoho lidí. Někteří čtenáři se tak rozhodli na základě zpoplatnění, i když symbolického. Jiní ztratili zájem, další mají jiné informační zdroje, někteří zkrátka už nechtějí číst, jiným nevyhovovalo ideové zacílení časopisu. Ano, dalo by se pro zvýšení počtu čtenářů dělat víc, přiblížit ho lidem, jenže na takovou lidskou sílu už v tak napjatém rozpočtu nezbývá peněz (je to totiž obrovská práce získat byť jen jednoho dalšího čtenáře). Letos jsme poprvé bez dotací a dost to bolí. Ač nás inzerenti stále podporují, i jich ubývá. Zkrátka nepokryjí se ani základní mzdové náklady nutné pro kvalitní a efektivní vydávání časopisu, a to jsou hodně nízké.

Liga vozíčkářů má navíc tolik aktivit, že shánět na všechno peníze ze soukromých zdrojů je nadlidský výkon. A ruku na srdce, i vy jistě uznáte, že je důležitější, aby byla dostupná služba osobní asistence nebo Poradna pro život s postižením, než aby na jejich úkor vycházel časopis.

Pokud se podíváme na stávající trend v současných periodikách, mnozí kolegové vydavatelé také končí, přesouvají se na web nebo musí radikálně posílit poměr sil v redakci směřující na marketing, aby se udrželi na trhu tištěných médií.

Tyto tendence se navíc spojily s tím, že se nenašel člověk, který by se do vedení Vozíčkáře skutečně po vzoru jiných médií obul a přivedl ho zpět k životu. Já to z rodinných důvodů od příštího roku nezvládnu, další dítě na cestě, pro náročnou marketingovou práci a ještě novinařinu už mezi plínkami skutečně nebude místo.

 

Co dál?

Tím, že Vozíčkář končí, rozhodně nepřicházíte o informace ze světa hendikepu. Můžete je čerpat mnohými jinými způsoby:

Liga nabídne elektronický e-mailový newsletter, ve kterém si krom novinek z této neziskovky můžete přečíst i zajímavé rozhovory, novinky z legislativy, komentáře či glosy (v podobném duchu, na který jste zvyklý z Vozíčkáře). Zaregistrujte si jeho odběr zde. Stejně tak můžete čerpat z bohatého archivu na www.vozickar.cz (tyto stránky budou nadále úzce spojeny právě s newsletterem) nebo z facebooku Ligy vozíčkářů.

Pokud přece jen upřednostňujete papírový časopis, doporučujeme magazín Vozka, ve kterém se tu a tam objevují texty autorů, kteří píší i do Vozíčkáře. Vozka navíc od zářijového čísla vychází barevně a objevují se v něm podobná témata jako dosud ve Vozíčkáři. Jeho roční předplatné stojí 160 Kč. Více na www.vozka.org nebo na tel. 596 783 174 (10–17 h).

Mnohým z vás je možná teď trochu smutno. Chápu to, vůbec celé to rozhodování nebylo snadné. Navíc, když je tu přece jen tolik lidí, kteří jste poslali stokorunu a často i víc, kteří píšete pochvalné a podpůrné e-maily. Moc vám za to děkuji. Vždy, když dáváme dohromady seznam pro obsílku, vidím za každou adresou člověka, který říká: „Nevzdávej to.“ Jak ráda bych předala někomu energickému a talentovanému toto pomyslné kormidlo, aby potápějící loď dovedl na širé moře a plul dál. Jenže skutečně není komu a majitel lodi, Liga vozíčkářů, má tolik jiných korábů, které potřebují zachránit… I tak si ale myslím, že není důvod truchlit. Spíš je na čase porozhlédnout se po obzoru a zjistit, že tu jsou další možnosti, další výzvy a dálky, které lákají k objevování.

Štastnou plavbu na nich přeje

Aneta Vidurová,

šéfredaktorka Vozíčkáře

 PF 2018 verze 2

Share


Malé ohlédnutí za letošní konferencí INSPO aneb Čtyři perspektivní pomocníci

0
0

Pojďme si na sklonku roku stručně představit několik pomůcek majících slibnou budoucnost. Mohli se s nimi seznámit účastníci konference INSPO, která se v příštím roce bude konat již poosmnácté. Následující řádky proto lze považovat i za osobitou pozvánku na tuto akci, která se uskuteční 7. dubna 2018 v pražském Kongresovém centru.

 

Ústní myš

Pomůcka, která výrazně usnadňuje život lidem s ochrnutými horními končetinami. Lze ji ovládat ústy, jazykem, mimikou i dotykem. S využitím ústní myši se můžete propojit s počítačem, mobilem nebo tabletem a také dálkově ovládat televizi, DVD, rádio, klimatizaci, větrák, topení či třeba dveře. V ovládacím modulu je rovněž zakomponovaný mikrofon a dá se spojit se zařízeními pomocí Bluetooth a WiFi; k dispozici je i herní režim a mód kniha.

Česká asociace paraplegiků s podporou Nadace Vodafone vybavila těmito pomůckami spinální a spinálně rehabilitační jednotky po celé republice. Díky nim mohou pacienti s postižením horních končetin ovládat náhradním způsobem počítač, tablet nebo telefon a některé vybavení pokojů (lampička, televize, zvonek na sestru, apod.).

Podrobnosti o pomůcce, která stojí od 5 do 80 tisíc korun a na kterou lze získat příspěvek od úřadu práce, jsou zveřejněny na adrese http://czech.mouthmouse.eu/.

ústní myš 2

 

Free

Revolučně pojatý vozík založený na moderní samobalanční technologii, kterou používají známé přepravní dvoukolky Segway a Ninebot. Díky této unikátní technologii jezdí jen na dvou kolech a bez problémů tak překonává i ty nejnáročnější terény, jakými jsou chodníky s dlažebními kostkami, trávníky, lesní cesty či pláže. Vozík se snadno ovládá a uživateli umožňuje mít při jízdě volné ruce. Výborně manévruje v úzkých prostorech i v exteriéru. Vhodný je především pro paraplegiky, kvadruplegiky, lidi s roztroušenou sklerózou, dětskou mozkovou obrnou, dětskou mozkovou obrnou, amyotrofickou laterální sklerózou a jinými nemocemi omezujícími pohyb.

Další informace o pomůcce, kterou si lze vyzkoušet v Praze, najdete na stránkách www.paratec.cz.

vozík Free 1

Znakovka

Mobilní aplikace Znakujte s námi je vítanou novinkou v rodinách se sluchově postiženými dětmi. Znakování také rozšiřuje možnosti komunikace se slyšícími miminky. Tato komplexní aplikace obsahuje celou řadu edukačních videí a tři základní módy. Prvním z nich je slovník se všemi slovíčky i větami a snadným hledáním. Nejdůležitější součástí Znakovky je však výuka, rozčleněná do tematických lekcí a šesti stupňů obtížnosti. Své pokroky můžete sledovat díky třetímu základnímu módu – kvízům.

Aplikaci si můžete stáhnout zdarma na adrese http://znakovka.frpsp.cz.

 

Záchranka

Další velmi potřebnou mobilní aplikací je Záchranka. Pomůcka v případě nouze jednoduchým způsobem kontaktuje zdravotnickou záchrannou službu. Zároveň záchranářům odesílá přesnou polohu a další užitečné informace, které slouží pro rychlejší pomoc. Spuštění tísňového hovoru je velmi jednoduché: stačí dlouze přidržet nouzové tlačítko, a hovor je i s informací o přesné poloze přesměrován na linku 155.

Aplikace byla plně upravena pro neslyšící a nevidomé, kterým už pomáhá více než rok a půl. Novinkou bude napojení na horskou službu, což ocení lyžaři a turisté v nesnázích. Další inovací je, že záchranáři budou moci neslyšícím odesílat textovku potvrzující přijetí jejich nouzového volání.

Mobilní aplikaci Záchranka si lze stáhnout ze stránek http://www.zachrankaapp.cz/.

(mp)

Share

Šestice senátorů nadále prosazuje zvýšení příspěvku na péči ve IV. stupni

0
0

Už to vypadalo, že s krachem velké novely zákona o sociálních službách v Poslanecké sněmovně zmizela i naděje na zvýšení příspěvku na péči. Respektive na zvýšení této dávky ve IV. stupni, určené pro lidi s nejtěžším postižením, kteří žijí ve své domácnosti a potřebují celodenní pomoc druhé osoby. Realita je však jiná: mírně nadějná.

Na stole totiž zůstává senátní návrh zmíněného zákona, který na podzim vytvořili Vladimír Plaček, Miluše Horská, Šárka Jelínková, Lumír Kantor, Emílie Třísková a Jiří Vosecký. Konkrétně jde o § 11, kde je navrhnuto u příspěvku na péči toto znění písmena d):

– „jde-li o stupeň IV (úplná závislost), 13 200 Kč, pokud osobě poskytuje pomoc poskytovatel pobytových sociálních služeb podle § 48, 49, 51, 52, 52, nebo dětský domov anebo speciální lůžkové zdravotnické zařízení hospicového typu,

– 19 200 Kč v ostatních případech“.

Navrhované zvýšení příspěvku na péči ve IV. stupni tedy má za cíl posílit příjem osob v nejvyšším stupni závislosti, které nevyužívají pobytové sociální služby. Zvětší se tak současný objem podpory v případech, kdy je péče zabezpečena neformálním pečovatelem, případně s využitím ambulantních nebo terénních služeb.

Úprava příspěvku na péči samozřejmě zvýší celkové roční výdaje na dávku. Nárůst výdajů ve státním rozpočtu v souvislosti se zvýšením částky příspěvku na péči ve IV. stupni závislosti definovanému okruhu osob (jde o cca 25 tisíc osob, dětí i dospělých) činí zhruba 1,8 mld. Kč.

 

Další změny v návrhu zákona

Senátní návrh zákona obsahuje i další významné změny. Patří k nim prodloužení doby poskytování zdravotní péče v průběhu hospitalizace, která není na překážku vyplácení příspěvku na péči. Navrhuje se, aby příspěvek na péči nebyl vyplácen, jestliže je oprávněné osobě po dobu delší než celé dva kalendářní měsíce poskytována zdravotní péče v průběhu hospitalizace, a to za podmínky, že jinak pomoc osobě poskytuje osoba blízká nebo asistent sociální péče.

Princip současné právní úpravy zaručující po vymezenou dobu hospitalizace poskytování příspěvku na péči se tedy nemění. Návrh však tuto dobu prodlužuje na dva měsíce, což by byla dobrá zpráva pro příjemce příspěvku na péči a neformálního poskytovatele pomoci. Právě ten poskytuje potřebnou pomoc zhruba dvěma třetinám příjemců příspěvku. A obvykle se podílí na péči i v době hospitalizace osoby závislé: zabezpečuje některé její základní životní potřeby.

Návrh by také měl přispět ke snížení účelového hlášení neformálních pečovatelů do evidence uchazečů o zaměstnání, kteří fakticky nemají zájem o zprostředkování zaměstnání, ale snaží se uchovat si některé benefity (být nadále státním pojištěncem apod.).

Z dalších novinek zmiňme opatření ke zkrácení celkové doby správního řízení o příspěvku na péči nebo změnu způsobu úhrady za péči, ubytování, stravování u chráněného bydlení s cílem ponechat klientům část příjmu, s kterým mohou samostatně hospodařit.

Vzhledem k nestabilní situaci na politické scéně nelze odhadnout, jak senátní návrh zákona o sociálních službách dopadne. Cesta k jeho prosazení bude každopádně dlouhá a trnitá.

Miloš Pelikán

Share

Glosa: Bezbarbucha

0
0

“Barbarbarbar!” Poznáváte? Ne, to není výkřik opilce hledajícího restaurační zařízení ani verbální projev mé pokročilé duševní choroby. Patříte-li k těm šťastnějším, kteří si z dětství pamatují ještě něco jiného, než jen podivné pohádky o Gottwaldovi, jistě si vzpomenete, že tímto pokřikem strašilo medvídka Kubulu strašidlo Barbucha.

Náš syn Barbuchu miluje. Jednou, asi při stém opakování, kterými nás soustavně terorizuje, mi to všechno došlo. Znám podobné strašidlo. Opravdové. Zlověstně se vznáší nad projekčními stoly inženýrů a architektů. “Bezbar! Bezbar! Bezbar!” děsí v horečnatých snech obludná Bezbarbucha ubohé projektanty a nelítostně je píchá svými ostrými legislativními drápky. Ubožáci se celé dny bezradně hrbí nad výkresy a lopotně se snaží vymyslet, jak do projektu rozumně napasovat všechny ty bezbariérové záchody, vodicí prvky, rampy, plošiny, výtahy a kdo ví co ještě. A je to naše vina. My všichni, stejně jako Kuba Kubikula v původním příběhu, jsme Bezbarbuchu totiž vytvořili.

Bezbariérovost se stala zaklínadlem i na místech, kde je zjevně zbytečná. Praktický život je vždy daleko před zákonem, a tak je Bezbarbucha zodpovědná za některé opravdové bizarnosti. Představte si kupříkladu, že jste úspěšný majitel slévárny a chcete rozšířit provoz. Možná je to chyba ještě ne zcela dokonalé integrace, ale slévárenství není odvětvím, kam by se vozíčkáři zrovna hrnuli. S největší pravděpodobností se tam nikdy žádný neocitne, natož aby tam pracoval. I přesto musí chudák projektant navrhnout a investor zaplatit dva bezbariérové záchody, pro muže a ženy zvlášť, které se asi nikdy nepoužijí. Nelze se tedy divit snahám tyto místnosti raději použít jako sklad čisticích prostředků nebo kuřárnu, či jiným kreativním způsobem.

Bezbarbucha ovšem ráda straší i v historických objektech. Velice často se přístup do nich řeší dost divokou kombinací ramp a soustav plošin. Všechny tyto výdobytky techniky jsou vesměs dost šeredné, rozhodně nepřidají na autentičnosti například rokokovému interiéru. Plošiny a schodolezy jsou přitom v některých objektech tak málo používané, že žádost o jejich užití vyvolá v okolí vlnu téměř detektivního pátrání. Zaměstnanci se začnou sami sebe doptávat, kde byly naposled viděny klíče, nebo alespoň někdo, kdo ví, jak se ta mašinka ovládá. V konečném důsledku to pro trochu světaznalého vozíčkáře může být zajímavá vzpruha sebevědomí. Nakonec je to totiž on, kdo alespoň tuší, jak plošinu uvést v chod. Jednou navštívil jeden hrad. Paní pokladní se dychtivě ptala, zda budu chtít využít poněkud zaprášené plošiny. Při mé kladné odpovědi se úplně zatetelila blahem a radostně novinku oznamovala svým kolegům. Byla ráda, že ji po letech konečně někdo použije. Za pár minut se sešli snad všichni volní zaměstnanci včetně kuchařky a uklízečky. Chtěli tajemné zařízení vidět v pohybu.

Kdo z nás vozíčkářů by si nepřál celý svět bezbariérový, že? Pojďme se na to ale podívat i z jiné stránky a zachovat si selský rozum. Rozhodně tu nejde o to, že by pánové a dámy  projektanti neměli upřímnou touhu ulehčit nám život. Prostřednictvím našich zákonodárců jsme ale vytvořili Gordický uzel, spletený v soustavě vzájemně si odporujících zákonů, jejich novelizací a různých doplňujících vyhlášek. Prakticky nikdo nemůže s jistotou říct, jak by to mělo být správně, a tak často všechno závisí jen na výkladu jednotlivce. Kolaudace stavby je pak forma duchovního cvičení, kdy se projektant intenzivně modlí ke všem svatým, aby to všechno prošlo. Nechme proto raději Bezbarbuchu strašit jenom tam, kde je to opravdu potřeba.

Michael Vidura

Share

Hendikep pohledem nejmenších

0
0

Na Lize jsme na konci ledna měli vzácnou návštěvu. Přišli se k nám podívat žáci ze Základní školy Heuréka. Zjistili, jak vypadá bezbariérová kuchyňská linka, odzkoušeli si jízdu na mechanickém vozíku a hlavně měli připraveno spoustu všetečných otázek o životě hendikepovaných. Zajímalo je třeba, jak vozíčkář plave nebo jestli vozíčkáři umí vařit.

(lb)

Share

Benepink bude. Už po čtvrté

0
0

Pomoct Lize vozíčkářů a přitom si zahrát badminton. Taková je hlavní myšlenka benefičního turnaje. Další ročník chystáme na sobotu 24. března 2018. A budeme mít i skvělé hosty. Společně si zahrají bývalý motocyklový závodník Lukáš Šembera a reprezentant v parabadmintonu Jiří Vrba. Tomuto i dalším týmům přijde fandit i Adam Mendrek, velká naděje českého badmintomu.

Přihlaste se, fanděte nám, podporujte.

www.benepink.cz

Fotogalerie z posledního Benepinku

Share

Kurz relaxace pro klienty

Přisedni si na Střední škole zdravotnické a sociální Kyjov

0
0

Kampaň, která si klade za cíl ukázat, že život vozíčkářů stojí za pozornost. Vyplatí se věnovat čas a dozvědět se něco o tom, jaké je to na vozíku. Není to lepší, není to horší, je to prostě jiné.

Tentokrát, 7.3.2018, se to dozví žáci Střední školy zdravotnické a sociální v Kyjově.

Share


Přisedni si na Dnech pedagogických věd v Jihlavě

0
0

Kampaň, která si klade za cíl ukázat, že život vozíčkářů stojí za pozornost. Vyplatí se věnovat čas a dozvědět se něco o tom, jaké je to na vozíku. Není to lepší, není to horší, je to prostě jiné.

Tentokrát, 21.3.2018, se to studenti dozví na Dnech pedagogických věd v Jihlavě.

Share

Seminář Poradny pro život s postižením v Kladrubech

0
0

Poradna pro život s postižením často vyjíždí do terénu s besedami o novinkách v legislativě i o přednáškách, které pomáhají zorientovat se ve složitém světě příspěvků, důchodů, žádostí, kompenzačních pomůcek atd. Tentokrát, 20. března, vyjíždí do rehabilitačního zařízení v Kladrubech.

Share

Kriplíci: šokující pravda o životě s hendikepem

0
0

Jestli si myslíte, že je život na vozíku smutný, plný obtíží a chmurů, zajděte si na KRIPLÍKY. Tato částečně secvičená, částečně improvizovaná show vám zásadně upraví představy o hendikepu. Na svědomí ji má integrované Divadlo Járy Pokojského, které hraje už 20. sezonu, a to při sdružení Archa Community.

Je vám vozíčkářů líto? Po téhle inscenaci už nebude.
Divadlo Járy Pokojského

Pásmo skečů, scének, písní a stand-upů (v podání hlavních protagonistů vozíčkářů spíš sit-downů) je totiž plné sebeironie, černého humoru a lehce absurdních situací, které ovšem všechny do poslední vycházejí ze skutečných zážitků a událostí.

Autoři a hlavní představitelé večera, Libor Doležal, Daniel Rampáček a Michael Vidura, sesbírali historky, které se staly přímo jim nebo jejich hendikepovaným přátelům. Všechny výstupy spojuje téma nespoutaného života – sex, drogy a rock´n´roll. Co se stane při obyčejné cestě vlakem? Jak dopadne porod, když otec v přestávkách mezi kontrakcemi potřebuje osobní asistenci? Za jak dlouho se dají uklidit zvratky v bytě, když jsou všichni přítomní těžce tělesně postižení? Co se stane, když vás shodí z vozíku krásná mladá žena?

Zajímavé místo v příbězích i představeních mají osobní asistenti. Ti jsou zdánlivě v pozadí, avšak ve skutečnosti to jsou hybatelé děje i reálného života. Pásmo je otevřené a může se do něj kdykoliv přidat další historka z „kriplíkovského podsvětí“, případně se večer může proměnit v něco úplně jiného. Na premiéře na festivalu integrované tvorby FESTIN 2017 například chyběl jeden z hlavních herců a improvizátoři si s jobovou zprávou dne celkem slušně poradili. Žádný z večerů tedy nebude stejný, improvizace je na jevišti při tomhle počinu vyloženě cítit. Zážitek umocňuje zapojení diváků (nenásilné a dobrovolné) a blízkost ději. Hlediště se totiž v tomto případě smrskne na jeviště, kontakt s hercem je tedy dost intenzivní. 

Při představení jsou diváci vyzváni, aby vypsali hlášky, které je zaujmou. Jak to na premiéře dopadlo, můžete vidět na fotografiích:

Pokud vás tedy neodradily drsné výroky z jeviště, kontroverzní název i podtitul večera, který koresponduje se stylem autorského humoru, najděte si na jaře čas. Máte totiž splněný předpoklad k tomu, že se budete královsky bavit.

Vstupné: 100 Kč (benefiční, výtěžek putuje na aktivity neziskovky Archa community, z.s.)

Reprízy v Divadle BARKA:
17. března v 17 hodin
16. dubna v 19 hodin
14. května v 19 hodin

Rezervace: kriplici@vidurius.cz

Program v Barce: březen 2018

(ata)

Share

Pomáhejme si navzájem – Integrace bez negace a pro všechny!

0
0

Projekt Pomáhejme si navzájem – Integrace bez negace neziskové organizace Volnočasovky SPORT, z. s., podpořený z Nadace O2 s mottem: „Najděme kvalitní služby a podpořme je“ už více než 6 měsíců funguje.  Hledáme však další osoby se zdravotním postižení, které samy podnikají nebo pracují u zaměstnavatele zaměstnávajícího 50 % osob se zdravotním postižením z celkového počtu. Vytvoření profilu je rychlé a my vám s ním klidně pomůžeme (A jak takový profil vypadá, si můžete prohlédnout v tomto videu: https://www.youtube.com/watch?v=l_BRn-Z18eQ)!

Proč to děláme?

Na začátku projektu stála skupina spolubydlících, kteří netušili, jak těžké bude najít službu chráněné dílny, konkrétně tisk diplomové práce. A když ani IT specialista problém nevyřešil, projekt byl na světě. Dodnes se nám potvrzuje, jak těžké je některé chráněné dílny najít, přestože jsou jejich produkty skvělé. Díky webu ChraneneDilnyOZP.cz mohou organizace zaměstnávající více než 50% osob se zdravotním postižením vytvářet osobní profily, podle kterých je mohou potencionální zákazníci najít a ještě ke všemu se dozvědět více o světě osob se zdravotním postižením.

Smyslem projektu je tedy propojit svět osob se zdravotním postižením a většinové společnost – BEZ NEGACE, která může někdy slova jako integrace/inkluze provázet. Jde to i jinak, lehce a hlavně, zvládne to každý. Některé produkty a služby prostě nakoupit musíme, ale je jen na nás, jakého dodavatele zvolíme. Poku d vaše služby a produkty nenajdeme, nebudeme moct vaše služby podpořit!

Pojďte do toho s námi!

Chcete sami začít podnikat jako osoba samostatně výdělečně činná nebo jen pomoct vašemu zaměstnavateli? Udělejte si profil a zbytek už nechte na nás a na lidech, kterým se vaše produkty a služby líbí!

Mgr. Hana Pazderová

 

Share

Jeden svět pro všechny

0
0

Festival dokumentárních filmů Jeden svět, který začíná v Praze už 5. března, potrvá do 14. března a bude přístupný všem lidem s postižením. 

Jeden svět zajišťuje bezbariérovost kin pro diváky s tělesným postižením, uvádí filmy s audiokomentářem pro nevidomé diváky a se speciálními titulky pro neslyšící diváky. Také nabídne „relaxované projekce“, které jsou určeny pro diváky s mentálním postižením, autismem či epilepsií, ale také pro všechny, kteří si chtějí vychutnat film v uvolněnějším prostředí. 

Facebooková událost: https://www.facebook.com/events/332975923867647/

Facebooková skupina, která se věnuje tématu přístupnosti festivalu: https://www.facebook.com/groups/214676142421944/

Jeden svět je největší dokumentární filmový festival s tematikou lidských práv na světě.
Už od roku 1999 jej pořádá společnost Člověk v tísni, letošní 20. ročník proběhne v Praze a dalších 36 českých a moravských městech. V programu festivalu najdete nejen filmy o politických kauzách a rozvojových tématech, ale i o sociálních otázkách, životním prostředí a životním stylu. Pokud se chcete dozvědět víc, podívejte se na www.jedensvet.cz/.

Jitka Rudolfová

Share

Liga oživila veletrh Smart cities Urbis

0
0

Liga vozíčkářů pomáhá lidem nacházet řešení, která ulehčí jejich život s hendikepem. Koncept Smart cities zase za pomoci digitální, informační a komunikační technologie usnadňuje život lidem ve městech. Naše nezisková organizace se právě proto stala partnerem veletrhu Smart City Fair URBIS.

„Pro neziskovou organizaci je účast na veletrhu typu URBIS velice originální věcí. Mám z toho radost, protože je logické propojovat svět nezisku se světem byznysu. Tyto světy jsou velice rozdílné a je užitečné přiblížit veřejnosti skutečnost, že ve městě a ve světě úspěchu, zdraví a dravosti jsou lidé, kteří neměli to štěstí a dostali se na druhou stranu barikády,“ řekla Lenka Uldrijanová, fundraiserka Ligy. 

Na veletrhu jsme mimo jiných skvělých kontaktů s velkými firmami (Tesla, MasterCard, Siemens, ČEZ…) zaznamenali i úspěch s prezentací bezbariérového karavanu Charley Tramp, který takovým chytrým řešením bezesporu je. Umožňuje totiž cestovat i těžce tělesně postiženým lidem. Jde o jedinečný automobil, vyvinutý organizací Opus Lacrimosa, která je jeho vlastníkem a bude jej provozovat jako dotovanou půjčovnu.

O jeho vizualizaci a prostorové uspořádání se postaral náš odborný konzultant Ing. arch. Adam Erben. Tento obytný vůz je světový unikát a návštěvníci veletrhu si ho mohli prohlédnout. Této příležitosti využila také slovenská poslankyně Silvia Šahzad, která se sama pohybuje na invalidním vozíku. Ráda by využila Charley Tramp ke svým cestám po Slovensku.   

Setkání se slovenskou poslankyní Silvií Šahzad

Lenka Uldrijanová s Pavlem Nácovským, šéfem Rady a Akademie pro Smart City (RASC). Díky této spolupráci se na Ligu můžou obracet s žádostmi o konzultace v oblasti života s hendikepem zástupci ministerstev, měst a obcí i privátních firem.

 

(lb)

 

Share

Jaro je tu, hledejte lásku!

0
0

V minulém článku „intimní rubriky“ jste se mohli přečíst o tom, jak je možné udržet trvalý vztah, v němž je jeden z partnerů hendikepovaný. Tentokrát se ptáme: Jak takový vztah vůbec navázat, jak se seznámit? 

Je to dost složitá otázka, na níž neexistuje správná odpověď, stoprocentně fungující rada. Stejně jako u populace, která se nepotýká s hendikepem, je seznamování složité. O to víc, když si lidé nevěří, bojí se oslovit druhého, nepotkávají se s druhými lidmi (bariéry, nedostupná asistence, sociální odloučení), nemají zkušenosti v komunikaci s nimi, neví, jak konverzaci začít, rozvíjet. A jak se třeba bavit o svém hendikepu. 

Mezi hendikepovanými je takových ostýchavých lidí, kteří tápou a potřebují drobnou pomoc či „popostrčení“, procentuálně víc než v jiných skupinách. A právě proto využívají nejčastěji nejdostupnější formu seznamování – internet.

Ovšem ani virtuální randění není úplně snadné, obzvlášť, když se má proměnit v reálnou schůzku, vztah. Pojďme si to trochu ulehčit, pojďme o něco zjistit o internetových seznamkách a zkusit najít návod, jak na to. 

Internetové seznamky

V poslední době vznikly v Česku tři internetové projekty – seznamky pro hendikepované, které poskytují bezpečný prostor mezi všemi na na dřeň odhalenými diskuzemi.  

 

Tvojelaska.cz

  • koučink, možnost využít pomoc vztahového poradce
  • zcela zdarma
  • individuální přístup, aktivní řešení problémů se vztahy, se seznámením atd.
  • unikátní vědecká metoda párování
  • sociální podnik (zaměstnává handicapované)

Ksobebliz.eu

  • nejstarší projekt (od roku 2014), provozuje sdružení Tulipán 
  • klasifikace podle typu postižení (tělesné, duševní, mentální, smyslové…) 
  • inzeráty se po půlroce mažou (najdete jen aktuální)
  • především prostor, kam vložit inzerát (možnost odpovědět, dále pak komunikace přes e-mail) 

Handicapovani.cz

  • členství je po dobu dvou měsíců bezplatné, posléze za nízký příspěvek 
  • možnost přihlásit se přes facebookový účet
  • moderní design, velký počet registrovaných uživatelů
  • respektuje volbu (nabízí možné partnery, ale vyhledávat lze ve všech profilech)

Samozřejmě existují i kategorie v běžných seznamkách, které zohledňují fyzický hendikep, nicméně v takových velkých anonymních prostředích je vetší počet lidí, kteří sledují jiné záměry, proč se s hendikepovanými bavit (zastaralé projekty rande.cz, seznamka.cz, libimseti.cz).

„Jsme česká seznamka a seznamujeme lidi, kteří nemají luxus stoprocentního zdravotního stavu. Máme osvědčeno, že tímto prostým zacílením se zvyšují šance na reálné seznámení našich uživatelů až o 300%.“
handicapovani.cz

„Internet je velmi pohodlné médium, komunikace je rychlá, bezpečná. Na druhou stranu informace mohou být nepravdivé, někdy může docházet k šikaně až stalkingu. Proto bych doporučovala komunikovat, ale pokud se protějšek začne chovat příliš důvěrně, popřípadě až sexisticky, je dobré se vůči tomu ihned vymezit,“ upozorňuje Ria Svítilová z intimní poradny Ligy vozíčkářů. 

Pokud chcete seznamku bez zacílení na hendikepované, lze doporučit ty, které jsou moderní a profesionální, které uplatňují ochranu soukromí, nabízejí široké možnosti nastavení nebo zobrazují pouze lidi, kteří vyhovují vašim kritériím (a vy jejich). Patří mezi ně např. edarling.cz nebo be2.cz. 

 

Jak najít lásku po síti

Pokud jste si už vybrali, do které ze seznamek se přihlásíte, přichází na řadu vyplnění profilu, podání inzerátu. To ale bývá většinou to nejtěžší. 

 „Je dobré o sobě psát pravdivě, ale nezabíhat do příliš velkých detailů. Profil by měl obsahovat koníčky, zájmy popřípadě životní názory, aby si potenciální partner mohl udělat  obraz. Zveřejňujte fotografie, které jsou neutrální, nebo jsou při nějaké činnosti, která je koníčkem,“ radí Ria Svítilová. Fotografie může být dobrou cestou, jak druhým usnadnit přijetí vašeho tělesného hendikepu, pokud je vidět. Do inzerátu je dobré o postižení psát věcně, otevřeně, ale není potřeba zacházet do detailů. To už se případně partner doptá. 

Dobrým rádcem, jak nedělat při vyplňování profilu a další komunikaci na internetových seznamkách chyby, je Průvodce pana Trubky z projektu Handicapovani.cz. 

Dobrým startem je i popovídat si o internetovém randění s nějakým známým, kamarádem, přítelkyní, která už třeba podobný profil a zkušenosti má. Může vás nasměrovat, pomoct s vytvořením inzerátu, může vám říct, jak o hendikepu komunikovat. A také vás třeba upokojí, že ne vždy se vše podaří napoprvé, že není třeba odpovídat všem, ale třeba čekat na člověka, který vás skutečně zaujme. A také vás může usměrnit v přehnaných nadějích. On-line seznamování je totiž podobně složité, jako hledání partnera jinou cestou. 

Každopádně vyzkoušejte několik seznamek, ať už ty pro hendikepované, tak i ty běžné. Jen tak zjistíte, která vám bude vyhovovat. Mějte na paměti také své bezpečí, o tom je na internetu k vyhledání celá řada článků.

Pokud máte nějaké zkušenosti z internetového seznamování, budeme rádi, když se o ně v komentářích podělíte.  

(ata)

 

 

 

 

 

 

 

Share


Dražba obrazů studentů malby s benefičním přívlastkem

0
0

„Lidé si představují, že kresba může být krásná sama o sobě. Je tomu tak jedině tehdy, je-li pravdivá a vyjadřuje-li pocity, které tlumočí,“ řekl kdysi Augustine Roden.

My s tím plně souhlasíme a dodáváme, že kresba může také pomoci. Dražba děl studentů z brněnského Ateliéru pro kočku totiž Lize přinesla krásných 14 400 Kč. Vernisáž byla skvělým důkazem toho, jak hezky lze spojit umění a dobročinnost. Kromě výtěžku dražby hosté věnovali dalších 1 900 Kč. Jiskru večeru dodávalo vystoupení Vocal Sisters a víno z Vinařství Plchut. Za úspěchem celé akce stojí majitelka Ateliéru pro kočku Helena Hermanová. Té již sice poděkovalo nádhernou kyticí květinářství Simply Flowers. My ji však chceme ocenit znovu, neboť víme, že přesně takoví lidé nám pomáhají dělat dobře naši práci. Děkujeme.

(lb) 

Share

Přijď na Piknik a pomáhej. I s Lukášem Hejlíkem.

0
0

Brněnský piknik opět pro Ligu vozíčkářů

Začátek léta je ideální pro pohodové chvíle v parku a nejlépe při pikniku. Rádi bychom Vás na jeden takový pozvali.

V pořadí již druhý Brněnský piknik se pod taktovkou Rádia Petrov uskuteční  v neděli 17.6. 2018.

Akce bude plná skvělého jídla, hudby a pohody. Ke každému správnému pikniku patří i piknikový košík. Na Brněnském pikniku bude však speciální – totiž dobročinný. Můžete si koupit magnetku s obrázky potravin a tím přispět na Centrum denních služeb Ligy vozíčkářů. Magnetek se sice nenajíte, za to si je však můžete dát na lednici a vždycky si vzpomenout, že jste udělali dobrou věc.

Nebo přispějte do sbírky na Centrum denních služeb společně s Lukášem Hejlíkem.

„Právě #jedemtour a jsme fakt dobrá parta kamarádů, který jsem před 5 lety pozval k sobě domů, a vařili jsme. Tak vznikl Gastrokroužek a na prvního máje vyšla knížka. Trochu jiná parta se schází v Brně, v Centru denních služeb Ligy vozíčkářů a připravují se na červnový Brněnský piknik v Lužánkách s Rádiem Petrov, kde budou mít sbírku na provoz centra. 
Tak jestli můžete přijít nebo ne, stavte se na tenhle virtuální piknik, udělejte malej vítr v peněžence a přispějte na službu pro lidi, co neměli takový štěstí jako my. Protože každej dobrej skutek se tam nahoře počítá a hlavně pomůžete tam, kde je to fakt potřeba.“

Pomůžete tomu, že naši klienti budou moci zažívat další zajímavé věci v našem Centru denních služeb a přitom se učit samostatnosti. Klienti tráví čas například vařením nebo nácvikem dalších domácích prací. Jezdí také na výlety nebo cvičí jemnou motoriku při výrobě různých výrobků. Tyto výsledky práce klientů si budete moci na pikniku zakoupit. Stejně tak jako reflexní pásky, placky a hrníčky s logem Ligy vozíčkářů. 

V Lužáneckém parku nemusíte jen relaxovat na trávníku, pojídat a povídat si. Na petangovém hřišti bude totiž možnost zkusit si zahrát petaque z vozíku nebo se možná poprvé potkat s bocciou, hrou pro vozíčkáře. 

Takže suma sumárum: velké díky Lukášovi Hejlíkovi za podporu, velké díky vám, že naši společnou výzvu vyslyšíte a taky velké díky Brněnskému pikniku a všem, kteří se ho zúčastní! 

Share

Den sportu s Alfonsem na VUT

0
0

KDY: 16. 5. 2018, 9.00 – 12.00
KDE: Fakulta podnikatelská VUT v Brně, vstupní hala

Liga vozíčkářů:  slalom na vozíku a sběr předmětů s využitím speciální kompenzační pomůcky; basketbal na vozíku – možnost osobně vyzkoušet jízdu a manipulaci s vozíkem.; prezentace Dobrovolnictví a činnost Ligy

Share

Morava Golf Tour v Kořenci

0
0

Kdy: 23. 5. 2018

Kde: Kořenec Golf & Ski Resort

Letošní charitativní jamky všech turnajů podporují činnost Ligy vozíčkářů.

První turnaj letošní sezóny v Olomouci odstartoval skvělým počasím a hráči zakoupili charitativní golfové míčky za krásných 14 400,-Kč. Děkujeme organizátorům i hráčům, že si nejenom užili hru, ale také pomohli dobré věci.

http://moravagolftour.cz/podporujeme

Share

Lískovecký blešák v hospůdce Na Kulecu

0
0

Kdy: 3. 6. 2018, 10.00 – 14.00 hod.

Hospůdka na Kulecu, Brno – Nový Lískovec (Čtvrtě 5)

Stánek Ligy vozíčkářů nabídne výrobky klientů Centra denních služeb, možnost vyrobit si vlastní šperk a podpořit i jinak činnost Ligy. 

http://www.nakulecu.cz/

Share

Viewing all 177 articles
Browse latest View live