Quantcast
Channel: Aneta Vidurová – Vozíčkář

Klíč k samostatnosti – klíč ke svobodě

$
0
0

Před třiceti lety jsme kvůli svobodě cinkali klíči. Jo jo, někteří si to fakt pamatujeme… A dnes bereme klíč do ruky znovu. Není to stejné, už se nejedná o politiku ani o svobodné volby. Možná spíše o svobodu volby, a to navzdory postižení. Klíč k samostatnosti. Název, který nás bude provázet na každém kroku.

Jak víte, převažující cílovou skupinou Ligy vozíčkářů jsou těžce postižení lidé, zejména s diagnózou DMO, svalová dystrofie, neurologická onemocnění, mozkové příhody a další. Lidé, kteří se v mnoha případech se svým hendikepem už narodili. Prošli rukama lékařů, léčeben, ústavů, mají superpevné vazby na rodiče, kteří o ně pečují. Je pro ně těžké získat kvalifikaci, získat a udržet si práci, osamostatnit se. Těžké, často takřka neřešitelné.

A právě toto je oblast, která je pro nás výzvou. Podpořit naše klienty, aby na své cestě k samostatnosti došli co nejdál. Získali co největší díl kontroly nad svým životem a pevně stáli na svých vlastních „kolech.“ 

Možná to nevypadá nijak převratně, mnoho poskytovatelů služeb přece proklamuje něco podobného. My se už rok učíme služby a veškeré činnosti provázat, nejen spolupracovat, nejen informovat nebo sdílet. Ale skutečně provázat tak, aby naše služby a činnosti klienty efektivně společně vedly k jedinému cíli. Získat maximum kompetencí pro svůj vlastní život. A přestože to zní obvykle, tak to obvyklé rozhodně není. Obvyklé je pečovat, obvyklé je dílčím způsobem pomoci, obvyklé je poradit nebo vyřešit za klienta nějaký ten problémeček. Bez hlubších znalostí životní situace, bez zájmu o tzv. skryté zakázky klienta, které často představují ty důležité neřešené a velmi těžce řešitelné problémy.

Pustili jsme se v souvislosti s tímto konceptem do stavebních úprav, přebudovali jsme centrum denních služeb tak, aby celé sídlo Ligy bylo chráněným prostorem pro společenský i pracovní kontakt, nácvik sebeobsluhy, pracovní návyky. Budujeme tělocvičnu pro posílení kondice, zdraví a jednodušší přesuny. Pracujeme na unikátním tréninkovém bytě plném nastavitelných prvků a nápadů kompenzujících zdravotní postižení. A všechno toto budování se všemi souvisejícími obtížemi je daleko jednodušší než udělat změnu v našich hlavách a srdcích.

Jsme sice odhodlaní, víme co chceme, ale naše stereotypy a stokrát opakované „pravdy“, které nám zní v uších, jsou zataženou ruční brzdou každé změny.

Tak nám držte pěsti a říkejte nám otevřeně svoje názory, pomůže nám to.

Zdeněk Škaroupka

 

Share


Znáte curling? Teď si ho můžete zahrát i v Brně. Liga vozíčkářů je u toho

$
0
0

Olympijský sport, který jste možná viděli v televizi. Curling přináší sportovní vyžití a zábavu, utužuje kolektiv a představuje nevšední zážitek, který si užijí lidé v jakékoliv zdravotní i fyzické kondici. Teď si ho můžete zahrát i v Brně. Letos na podzim se slavnostně otevřely brány první brněnské curlingové haly v areálu Nové Zbrojovky v Židenicích. A my se už těšíme na únor, kdy tu uspořádáme Benefiční turnaj Ligy vozíčkářů.

Halu nadšeně využívají brněnští curlingoví reprezentanti, firmy, které tu pořádají večírky a teambuildingy, party přátel, školy i rodiny s dětmi, které si přijdou jen tak zahrát. Nově se v hale konají kurzy pro začátečníky, otevřené herní večery a další zajímavé akce. Přes online rezervační formulář na webu www.curlingbrno.cz si může termín zarezervovat kdokoliv.

Curling si opravdu mohou zahrát všichni bez omezení. Není tolik fyzicky náročný jako jiné sporty. Ve světě ho běžně hrají i lidé na vozíku. Veškeré curlingové vybavení vám zapůjčíme a naši instruktoři vás naučí, jak hrát, vysvětlila Lucie Hušková, marketingová manažerka spolku Curling Brno, který curlingovou halu provozuje.

Zapište si do diáře únorový benefiční turnaj

Během sezóny, která potrvá zhruba do dubna, se v hale pořádá několik brněnských, republikových i mezinárodních curlingových turnajů. Jedním z nich je Benefiční turnaj Ligy vozíčkářů, který pořádáme v sobotu 29. února 2020. Akci podporuje Curling Brno a jeho dlouhodobí partneři – textové studio COPYBARA a DOMA realitní makléři.

Na benefičním turnaji bude připravený i tým odborníků, kteří mají zkušenosti se zapojením hráčů na vozíku. A to je právě cílem benefiční akce. Chceme povzbudit nejen zdravé hráče, ale obohatit týmy o ty handicapované. Umožňujeme vytvořit kombinovaný tým, uvedla Lenka Uldrijanová, fundraiserka a PR manažerka Ligy vozíčkářů.

Poznamenejte si proto do diáře únorový turnaj. Máte-li zájem zapojit se do Benefičního turnaje Ligy vozíčkářů, napište na e-mail lenka.uldrijanova@ligavozic.cz. Budeme rádi, když se zúčastníte. Brzy vám přineseme podrobnější informace.

Přečtěte si více o curlingu v Brně na www.curlingbrno.cz.

 

 

 

Share

Provětrali jsme kolečka a u toho zachránili rytíře Zikmunda

$
0
0

…že přesně nevíte, co si pod tím představit? Pak je to nejlepší pozvánka k tomu číst dál.  

Po úspěšné první zážitkové akci v prostorách Ligy se další uskutečnila na Březejci. Krásné prostředí rekreačního objektu se stalo na jeden listopadový víkend středověkou pevností. 

Už příjezd vypadal velmi tajemně. Rozsvícené louče protrhávaly roušku tmy a účastníky vítala středověká pážata. Všechno nasvědčovalo tomu, že dobrodružství se tento víkend rozhodně nevyhneme.

Večer jsme se seznámili pomocí netradiční hry. Každý si měl přivézt věc, která ho nejvíce charakterizuje. Ostatní pak se zavázanýma očima hádali, o jaký předmět se jedná, a nejen to, říkali jsme, co v nás ten předmět vyvolává. Například pokud si někdo přivezl hrníček na kávu, zazněla slova jako pohoda, setkání, klídek. Touto zajímavou formou jsme se tak dozvěděli o tom, co je pro druhé důležité a jak tráví svůj volný čas.

Večer jsme pak dostali dopis, ve kterém se psalo o osudu rytíře Zikmunda. Ten se živil loupením, což se mu pak vymstilo. Jedna jeho výprava skončila pádem z koně. Nějakou dobu se o něj starali mniši, ale přesto zemřel. Dopis také popisoval to, že lze duši rytíře vysvobodit. Je třeba najít relikvii svaté Gertrudy. Dlouho jsme neváhali. Prostě Zikmunda zachráníme. 

Sobotní ráno se neslo ve znamení příprav. Rozdělili jsme se na družiny a každá si vymyslela svůj erb, pokřik i legendu. Pak jsme se vypravili na obhlídku okolí. Sice jsme učinili za dost názvu zážitkového víkendu, tedy provětrali jsme kolečka, ale onu relikvii svaté Gertrudy jsme nenašli. Štěstí se na všechny družiny usmálo až poté, co splnily všechny dovednostní úkoly. Nechybělo házení věnečku na meč ani střílení šípy na terč.
Všechno chrabří rytíři zvládli a po zásluze tedy nalezli kosterní pozůstatky svaté Gertrudy. Tímto počinem může tedy duše rytíře Zikmunda konečně nalézt klid. A všichni účastníci si mohli po zásluze užít pravý středověký bál. 

 

Tolik legenda, která nás provázela celý víkend. Mnohem důležitější než tato narativní linka bylo však to, že si všichni čas na Březejci pořádně užili. Akce Provětrej kolečka tak splnila svou hlavní misi. 

(lb)

O tom jaký byl víkend z pohledu asistenta píše Mirka Kopecká: 

Víkendovka Provětrej kolečka, dva dny zábavy a her v přírodě. Ale taky stres a dřina, která mě čím dál víc utvrzuje v tom, že by pečující měli dostat metál! Cílem akce totiž není jen snaha o výhru, v našem případě o záchranu Zikmunda, ale mimo jiné i o to, dopřát rodinám tolik potřebný odpočinek od jejich práce na plný úvazek, která nikdy nekončí.
V osobní asistenci pracuji už dva roky, pohled z kanceláře je ale vždy zkreslený. I přestože většinu našich klientů znám a v případě potřeby, např. když asistent náhle onemocní, můžu zastoupit, je celodenní péče daleko náročnější. 

Velké díky patří také dobrovolníkům, kteří se na víkendovce podíleli, stali se součástí týmu. Musím říct, že by nikdo nepoznal, že mají s lidmi s tělesným postižením méně nebo žádné zkušenosti. Sbalit se a strávit víkend na takovéto akci úplně nezjištně, to chce velkou dávku odvahy a nadšení.

Děkujeme oběma skupinám, bez vás by to nešlo!

 

 

Share

Dobroklub je místo, kde vzniká pomoc i přátelství

$
0
0

7. listopadu se konalo první setkání Dobroklubu. V prostorách Ligy se potkali dobrovolníci, zaměstnanci i klienti a společně strávili večer u dobrého jídla a pití. Hrály se seznamovací hry a panovala dobrá nálada. Zní to jako banální věc, ale zvažte sami…

  • Naši dobrovolníci jsou lidé, kteří svůj drahocenný čas věnují ne sportu, ne knihám, ne vlastnímu odpočinku či rozvoji, ale obětují ho práci pro Ligu nebo pomoci lidem se zdravotním postižením.
  • Věnují nám ho v době, kdy je podobných nabídek mraky, protože neziskovky jsou systémem financování takřka nuceny spoléhat na dobrovolníky.
  • A navíc jsou ochotní se jen tak potkat, posedět, bavit se s některýmu jim dosud neznámými lidmi bez nároku na nějaké dobrokonání. A ještě nabízet svou pomoc dál, dalším vozíčkářům…

V této optice nelze první setkání Dobroklubu nahlížet jako na banalitu. Naopak. Troufáme si říct, že se v něm rodí nová přátelství. A co je vlastně v dnešní době víc?

„Doposud jsme hledali dobrovolníky do služeb Ligy vozíčkářů tak, že klient do dotazníku vypsal, na jakou aktivitu uvítá pomoc dobrovolníka. Pak jsme se snažili najít někoho, kdo by jeho požadavkům vyhovoval. Zjistili jsme však, že ne vždy se dobře hledá dobrovolník na specifickou aktivitu, a tak někteří klienti dlouho čekali,“ popisuje jeden z hlavních motivů vzniku dobroklubu Anička Dočkalová, koordinátorka dobrovolnictví.

Přitom když se lidé znají osobně, bez zprostředkování přes nějaké dotazníky a papíry, může se uskutečnit třeba tento rozhovor.

Ahoj, jsem Lukáš. Pamatuješ si mě z minulýho Dobroklubu? Víš, potřeboval bych občas pomoct s angličtinou…“

„Ahoj, já jsem Lenka, jasně, že si tě pamatuju. Ale s angličtinou ti moc nepomůžu, taky v ní plavu. Mohla bych tě ale třeba občas doprovodit na nějaký koncert, jestli někoho takového hledáš.“

„Jo, super! Stejně se tu angličtinu nejlíp učím na písničkách…“

„Snahou Dobroklubu je nejprve se seznámit, zjistit, co máme společného, co si vzájemně můžeme dát, a plynule se domluvit na tom, že spolu můžeme trávit více času. A taky to nemusí být jeden dobrovolník, kterého najdu, ale třeba hned tři. Rozhodující je totiž náš vztah, který je dobrý, máme mnoho společného a můžeme spolu dělat vlastně cokoliv, když na to přijde, protože chceme. Úplným cílem Dobroklubu je, nenazývat se dobrovolník – klient, ale považovat se za přátele,“ doplnila Anička. 

 

„Pro mne je Dobroklub něco jako setkání tří světů. Světů lidí na vozíku a všeho, co s tím souvisí; setkání lidí, co přímo profesně pečují a pomáhají vozíčkářům; setkání lidí, kteří chtějí mimo svou běžnou profesi nějak pomáhat jiným. Bylo to nejen zajímavé a poučné, každý jsme zajímavá osobnost, každý máme jiné priority a jiný pohled na svět. Toto setkání bylo hodně inspirující. Myslím, že ostych a vzájemná zdrženlivost se časem překoná, časem se bariery mezi námi probourají a budeme prostě fajn dobro-tým.“

dobrovolník Zbyněk

 

Zvláštní poděkování patří dobrovolnici Terce, která nás provedla celým večerem, a taky Zbyňkovi za pozvánku na brněnskou hvězdárnu, kde se uskuteční některé z dalších setkání našeho dobrotýmu. A taky Pavlíne, která vytvořila letáček – a to jí je teprve 15 let. Není skvělá?

21.1.2020 od 17:00 proběhne již 3. Dobroklub, tentokrát nás pozval dobrovolník Zbyněk k sobě ,,domů“ na Hvězdárnu.

Cílem je opět vytvořit přátelskou atmosféru, propojit dobrovolníky a klienty a třeba vzniknou nová přátelství. Čím více nás dorazí, tím lépe. Zbyněk na Hvězdárně pomáhá od svých mladistvých let. Program, který pro nás připraví, bude určitě moc zajímavý, neváhejte se připojit – ať už hledáte dobrovolníka nebo chcete pomáhat. Přihlašujte se na anna.dockalova@ligavozic.cz. 

(ata)

Share

Kulatý stůl o novinkách i k výročí

$
0
0

Milí přátelé, klienti, příznivci Ligy vozíčkářů, partneři, kolegové z branže…

Přijměte srdečné pozvání na druhý Kulatý stůl, na setkání, na němž bychom chtěli informovat o všech novinkách a změnách na Lize, chtěli bychom získat vaši zpětnou vazbu, debatovat o tom, co vás trápí nebo těší nejen ve vztahu k Lize vozíčkářů. Také bychom si rádi připili na naše významné jubileum s lidmi, kteří jsou pro Ligu významní – tedy s Vámi! Proto tento důležitý kulatý stůl bude i tak trochu slavnostní.

Témata, která na setkání rozhodně zazní:

  • projekt Klíč k samostatnosti jako vlajková loď Ligy
  • plány do dalších let
  • noční služby na Mikulovské
  • Provětrej kolečka – komunita

a jistě mnoho dalšího.

  • kdy? v pátek  7. února od 17 hodin
  • kde? Kancelář veřejného ochránce práv, Údolní 39 Brno
  • prostory jsou bezbariérové, parkování pro OZP bude zajištěno v areálu

Budeme rádi, pokud svou účast nahlásíte – to aby nám vystačilo pohoštění, a to na e-mail info@ligavozic.cz.

Těšíme se na shledání v novém roce!

 

 

 

Share

Jak to bylo, jak to je a jak to bude

$
0
0

Vážení příznivci Ligy vozíčkářů,

Už mám nárok na řeči pamětníka, byť se cítím ještě mladý.

Když jsem začínal pracovat pro Ligu vozíčkářů, byl jsem studentem vysoké školy, který měl nutkání pomáhat a pocit, že s životem (tehdy jsem říkal „odchovem“) lidí s postižením není něco v pořádku. Je tomu bezmála třicet let. Za tu dobu prošla Liga nemalou změnou. Začínali jsme jako partička kámošů, všechno šlo relativně lehce a užili jsme si u toho spoustu legrace. Taky jsme se nepouštěli do opravdu těžkých témat. Dnes by se tomu říkalo volnočasové aktivity, v tehdejších kulisách to však mělo neskonale hlubší význam. Něco jako svobodný pohyb, návštěva toho barevného světa za zdí…

Naše první velká akce byl výlet do Vídně. Dva autobusy napěchovaný vozíčkáři z Kociánky, dorostem pomocníků a ústavním personálem. Dlouhý had velmi udivených česky mluvících lidí popojíždějících ulicemi Vídně. Celé se to podařilo jen proto, že se jednalo o Vídeň, jen tak tak to přes ústavní personál prošlo. I pro ně to tehdy byla pecka!

Později jsme provozovali na Kociánce posilovnu a dokonce i hipoterapii. Vydávali jsme časopis Vozíčkář plný rad a zkušeností, tehdy ho dostávalo víc než 5 000 lidí. Zvládli jsme také provozovat celostátní poradnu a připravovali se na osobní asistenci – naše „vlajková loď“ až dodnes. Velmi jsme se těšili na Zákon o sociálních službách, mnoho jsme si od něj slibovali. Z dnešního pohledu to bylo naivní a očekávání se nenaplnila.

Od té doby se snažíme být standardním poskytovatelem sociálních služeb. Tedy institucí. A není vůbec jednoduché vybalancovat naplňování všech zákonných podmínek a povinností kladených na instituci poskytující akreditované sociální služby v plném souladu se zákonem. A zároveň neztratit selský rozum a lidské srdce. Slovo klienti je správné označení, odpovídá to dokonce i GDPR, ale zároveň jsou to jednotliví lidé, jedinečné osobnosti, životy, osudy… Může být lehké na to při každodenní sociální práci zapomenout.

Práce se nám daří někdy lépe a někdy zase hůře, všechno se odvíjí od toho, jací lidé k nám přicházejí pracovat a jak se dokážeme shodnout a spolupracovat. V každém případě pomáhat umíme.

Narozeninové dárky, které dáváme sobě i lidem, kteří se na nás obracejí, jsou v činnostech a kompetencích, které pro nejbližší budoucnost připravujeme. Mají společný název Klíč k samostatnosti. Vše, co chystáme, vede k tomu, aby lidé s postižením dosahovali co největší míry samostatnosti. V tom vidíme svoje poslání a cíl.

Tak nám prosím držte pěsti.

Zdeněk Škaroupka
v Lize 28 let

Share

Patnáct vychytávek pro život i zábavu na vozíku

$
0
0

Paddleboard, vodní lyže, vozík na pláž i terénní siláci, kteří zvládnou jízdu po lese i po skalách. A taky vozíky, pro něž není problém překonat schody a navíc krásně vypadají. A taky električáky, které snadno složíte a naložíte do auta. V následujícím videu najdete 15 vychytávek, které jsou k dostání na trhu. Zatím tedy jen v zahraničí, především v USA, pojišťovny na tyto vymoženosti, které dávají teprve životu na vozíku ten pravý šmrc, neproplácejí.

Ovšem jako inspirace, o čem si v příštím roce s Ježíškem aspoň povídat, ideální. Věnujte videu těch pár minut a dozvíte se, jak se dá život s hendikepem okořenit (angličtiny se nelekejte, vše se dá pochopit i z obrázků). 

Share

Novoroční vrtění 2020

$
0
0

Velký sál galerie Vaňkovka  – vedle Cafe Práh

  1. ledna 2020 19-23 h.

 

DJ LUK

VSTUPNÉ 120Kč

21:11 NAROZENINOVÝ PŘÍPITEK VNADNÉ TŘICÁTNICI!

Share


Hledáme noční hrdiny – osobní asistenty

$
0
0

Hledáme osobního asistenta/asistentku – plný úvazek, zkrácený úvazek, DPP

S nadějí v očích vyhlížíme a potřebujeme člověka:

– V oboru zkušeného

– S chutí asistovat na nočních směnách včetně víkendů a svátků

– Bezúhonného

– Fyzicky zdatnějšího

– Založením pohodáře, který splní, co slíbí

Co budete dělat:

– Ruce a nohy aktivním vozíčkářům

– Asistenci při nočních potřebách klientů – osobní hygiena, polohování, ukládání a vstávání

– Nejde o službu v terénu

Co nabízíme:

– Práci na HPP, nebo zkrácený úvazek

– Psychologa pro krizovou intervenci, supervizi

– Pravidelné odborné vedené intervence

Benefity

– Stravenky

– Volňásky do wellness a BVV, do divadla Barka a mnoho dalších

– Zájem o Vaši osobu, abyste se u nás cítili fajn

– Vzdělávání

Líbí se Vám to?

Tak pošlete CV, pár vět o sobě a domluvíme se na osobním setkání. Budeme se těšit.

Květa Krčmářová, kveta.krcmarova@ligavozic.cz

K odpovědi můžete použít i inzerát na jobs.cz

a pustit si k tomu tohle naše asistenční video…

 

Share

Hudební zážitky i peníze pro Barku

$
0
0

S velkým vděkem budeme vzpomínat na šestý benefiční AMBYJÁNS, koncert Joela Brose a jeho hudebních přátel. Byl totiž plný skvělých muzikantských výkonů, dobrého vína, pohodové atmosféry, jímavých písní… zkrátka jak to už Joel a jeho milí hosté umí. Díky vzácným umělcům, divákům i sponzorům se podařilo vybrat 20 150 Kč pro Barku, což je krásné číslo! Pro představu nám pomůže financovat 14 dní ostrého provozu – a to není málo.

Z koncertu bude záznam, zatím se můžete podívat na video z předloňského Ambyjáns nebo na fotky předního brněnského fotografa Zbyňka Maděryče.

Ještě jednou všem ohromné díky!

Share